AKCIA
vyhody

Alopecia areata: Ako s ňou bojovať? Podstata ochorenia a príbeh

od | júl 20, 2023 | 1 komentár

Najrozšírenejším typom alopecie je alopecia areata. Svoj pôvod môže mať takmer kdekoľvek, najčastejšie jej predchádzajú vírusové infekcie alebo zápaly, môže byť ale aj prejavom iného, väčšinou autoimunitného ochorenia.

Alopecia areata je autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje vlasové folikuly a spôsobuje vypadávanie vlasov. Typicky sa prejavuje ako diskrétne plešaté miesta na hlave, ale môže spôsobovať vypadávanie vlasov z každej oblasti tela, kde rastú vlasy. Alopecia je latinský termín pre vypadávanie vlasov a areata sa vzťahuje na “škvrnitú” resp. ložiskovú povahu vypadávania vlasov. Termín alopecia areata sa považuje za zastrešujúci termín, ktorý zahŕňa niekoľko variantov vrátane alopecia totalis alebo universalis, ophiasis, ophiasis inversus a difúzna alopecia areata.

Alopecia areata – podstata ochorenia

Bunky vlasových folikulov sa negatívnym vplyvom zmenia, imunitný systém ich posudzuje ako cudzie a začne ich ničiť. Preto sa alopecia areata označuje ako autoimunitné ochorenie. Biele krvinky nemilosrdne zaútočia na bunky vo vlasových folikuloch, vlasy prestanú rásť a vypadávajú.

Riziká vzniku alopecie areata

Riziko vzniku alopecie areata počas života je približne 2%. Ochorenie postihuje deti aj dospelých všetkých farieb pleti a vlasov. Vrcholný výskyt sa vyskytuje v druhej a tretej dekáde a väčšina pacientov zažije nástup pred štvrtou dekádou. Alopecia areata nemá významnú prevahu pohlavia ani etnika.

alopecia areata

Čo sa deje v našom tele pri alopecii areata?

Imunitný systém bežne chráni vaše telo proti cudzím útočníkom, ako sú vírusy a baktérie. Ak trpíte alopeciou areata, váš imunitný systém však omylom napadne vlasové folikuly – štruktúry, z ktorých vlasy rastú. Tieto folikuly sa takto deštruktívnym pôsobením zmenšujú respektíve zmršťujú a zastavujú tvorbu vlasov, čo znamená, že po ich vypadnutí už nové vlasy nenarastú.

Alopecia areata nie je nákazlivá a nemá na ňu vplyv ani spôsob stravovania. Ochorenie nie je život ohrozujúce, avšak z emocionálneho hľadiska značne zaťažujúce.

Ložiská bez vlasov rozlišujeme podľa toho, či sa jazvia alebo nie. U nejazviacej alopecie je podstatne vyššia nádej na úplné vyliečenie a návrat vlasov. K bežnej liečbe sa používajú kortikosteroidy (lokálne i celkové), retinoidy a žiarenie typu UVA – všetky tieto metódy však zaťažujú organizmus nežiaducimi efektmi. Najmodernejšou metódou liečenia alopecie v posledných rokoch je ošetrenie excimerovým laserom. Je to efektívna a veľmi rýchla liečba, ktorá organizmus nezaťažuje. Liečba priaznivo účinkuje na vysoké percento pacientov. Novému rastu vlasov sa môžete tešiť už za 6-8 týždňov.

Typy alopecia areata

Ohraničená strata vlasov je charakterizovaná nezápalovými lysými ložiskami vo vlasoch. Nejde o bolestivé ochorenie a rozlišujeme štyri typy alopecia areata:

  • Bežný typ – trvá tri roky a neprechádza do totálnej alopecie, objavuje sa vo veku od 20 do 40 rokov.
  • Atopický typ – začína už v detskom veku a trvá desať rokov. Často je sprevádzaný astmou, sennou nádchou alebo atopickým ekzémom.
  • Prehypertézny typ – objavuje sa v rodinách s vysokým krvným tlakom a postihuje ľudí už v mladom veku.
  • Kombinovaný typ – toto vzácne ochorenie postihuje pacientov po štyridsiatom roku života a je sprevádzané ochorením žliaz s vnútornou sekréciou.

Takto postihnutí ľudia sa snažia svoj defekt kamuflovať nosením parochní a zafarbením alopetických ložísk. Vypadávanie vlasov a chlpov sa objavuje na rôznych častiach tela a preto sa rozlišuje niekoľko typov.

Vyššie zmienená Alopecia Areata – tvoria sa ostrovčeky s vypadanými vlasmi, Alopecia totalis – kompletná strata vlasov na pokožke hlavy, Alopecia universalis – kompletná strata vlasov a ochlpenia na celom tele.

Čo je príčinou alopecie areata?

Ukazuje, že alopecia areata je spôsobená abnormalitami v imunitnom systéme. Dochádza teda k ochoreniam imunitného systému, ktorý má tendenciu k útoku na svoje vlastné telo. Výsledkom je, že imunitný systém napadne konkrétne tkanivá v tele. Pri alopecie areata z neznámych dôvodov vlastný imunitný systém napáda vlasové folikuly a narúša normálnu tvorbu vlasov. Výskyt tohto ochorenia pred dovŕšením tretieho roka života je veľmi vzácny.

Presný mechanizmus, ktorý je zodpovedný za vypadávanie vlasov pri alopecii areata, zostáva nejasný. Predpokladá sa, že strata imunitnej privilegovanosti vo folikuloch anagénnych vlasov hrá kľúčovú úlohu pri patogenéze a tiež sa predpokladá, že genetická náchylnosť tomu prispieva. Hypotéza imunitnej privilegovanosti hovorí, že normálne folikuly anagénnych vlasov vykazujú imunitnú privilegovanosť, čo ich oslobodzuje od imunitného dohľadu a chráni pred autoimunitným útokom. Ochranná imunitná privilegovanosť môže byť stratená pri alopecii areata, čo umožňuje prezentovať autoantigény folikulov vlasov autoreaktívnym CD8+ T bunkám. Následný autoimunitný útok na folikul anagénnych vlasov spôsobuje predčasný prechod folikulu do fázy telogénu s konečnou stratou vlasu.¹

zdravé vlasy vs alopecia reata

Príznaky a symptómy alopecie areata

Alopecia areata je najčastejšie asymptomatická, ale u niektorých pacientov (14%) môže spôsobovať pocit pálenia alebo svrbenia v postihnutej oblasti.

Hlavným príznakom alopecie areata je ložiskové vypadávanie vlasov. Vlasy obvykle vypadávajú v malých okrúhlych škvrnách – ložiskách na pokožke hlavy. Tieto vypadnuté miesta predstavujú zvyčajne niekoľko centimetrov. K strate vlasov môže dôjsť aj na iných častiach tela. Prvé chumáče vlasov si môžete všimnúť na svojom vankúši alebo v sprche.

Vypadávanie vlasov spojené s alopeciou areata je nepredvídateľné a náhodné. Vlasy môžu dorásť kedykoľvek a potom môžu znova vypadnúť. Rozsah vypadávania vlasov a opätovný rast sa značne líšia od človeka.

Spúšťače alopecie areata môžu byť nasledovné:

Atopická dermatitída
Vitiligo
Ochorenie štítnej žľazy
Cievne ochorenia
Downov syndróm
Psychiatrické poruchy – úzkosť, poruchy osobnosti, depresia a paranoidné poruchy
Stresujúce životné udalosti v 6 mesiacoch pred nástupom príznakov

Alopeciu areata možno klasifikovať:

Retikulárna – vypadávanie vlasov je obsiahlejšie a škvrny splývajú
Ophiasis – vypadávanie vlasov je lokalizované do strán a spodnej zadnej časti pokožky hlavy
Sisaipho (ophiasis pospiatky) – vypadávanie vlasov je značné na bokoch a zadnej časti hlavy
Alopecia totalis – 100% strata vlasov na hlave
Alopecia universalis – úplná strata vlasov a ochlpenia na tele

Ako sa alopecia areata diagnostikuje?

Alopecia areata sa zvyčajne diagnostikuje na základe klinických príznakov, ale môžu sa vykonať aj ďalšie testy na pomoc pri diagnostike. Lekári zvyčajne diagnostikujú alopeciu areata tým, že vyšetria oblasti, kde došlo k strate vlasov a pozrú sa na nechty. Vyšetria vlasové folikuly a otvory vlasových folikulov pomocou ručného zväčšovacieho prístroja. Opýtajú sa na vašu lekársku a rodinnú anamnézu.

Trichoskopia: Vyšetrenie vlasového folikulu, vlasového stonku a pokožky hlavy pomocou dermatoskopu; Príznaky aktívneho ochorenia zahŕňajú “výkričníkové vlasy”, zlomené alebo dystrofické vlasy, žlté bodky a čierne bodky².

NÁŠ TIP: KOZMETICKÉ RIEŠENIE PRI ALOPÉCII AREATA

zahusťovač vlasov
zahustovac vlasov nanogen pred po adam

Vynikajúci produkt! Zmenil mi život a ten pocit opäť získaného sebavedomia je neopísateľný. Ďakujem

Adam (39)

Alopecie areata a jej liečba

Aj keď doposiaľ neexistuje žiadny zaručený liek na liečbu tohto ochorenia, určité druhy liečby môžu pomôcť vlasom opäť rásť a môžu zabrániť ďalšiemu vypadávaniu vlasov. Spočiatku začnú rásť veľmi jemné a bledé vlasy, ale v priebehu času je možné, že sa začnú zahusťovať a získajú späť svoju pôvodnú farbu.

Zaujímavé výsledky dosiahol liek s názvom Diphencyprone (DPC).

Počas klinickej štúdie dermálneho roztoku s účinnou látkou diphenylcyclopropenone na 41 pacientoch s ochorením alopecia areata bola po 6 mesiacoch liečby preukázaná výrazná obnova rastu vlasov na postihnutých miestach na hlave a to u viac ako 40% testovaných.

Účinky pretrvávali po 12 mesačnej kontinuálnej liečbe u dvoch tretín pacientov.

Na liečbu sa tiež používajú látky, ako je Minoxidil (Rogaine, Gettik) alebo Finasterid, ktoré pomôžu stimulovať rast vlasov.

Ďalšie bežné spôsoby liečby zahŕňajú injekcie steroidov alebo kortikosteroidné krémy a masti. V niektorých prípadoch sa na podporu rastu vlasov môže použiť fotochemoterapia.

Fotochemoterapia je druh radiačnej liečby, ktorá používa kombináciu perorálnej liečby a ultrafialového svetla.

Alternatívna terapia

Niektorí ľudia s alopeciou areata si vyberajú alternatívne terapie na liečbu svojho stavu. Tie môžu zahŕňať:

    =

    aromaterapiu

    =

    akupunktúru

    =

    bylinné doplnky

    =

    vitamíny

    Väčšina alternatívnych terapií nebola testovaná v klinických štúdiách, takže ich účinnosť pri liečbe vypadávania vlasov nie je známa.

    Príbeh: Boj s dedičným ochorením nazývaným alopecia areata

    Všetci muži z našej rodiny trpeli nepríjemným ochorením s názvom alopecia areata. Je to autoimunitné ochorenie, kedy telo napadá vlastné vlasové folikuly a vlasy začnú padať.  Významnú rolu zohráva aj genetika, a keďže môj dedo, otec a jeho bratia trpeli týmto ochorením, výnimkou som nebol ani ja.  Táto choroba ma prenasledovala už od skorých 16-tich rokoch, keď sa mi tvorili na hlave línie s ustupujúcimi vlasmi. Keďže som bol pubertiak, spolužiaci na škole sa mi vysmievali. Častovali ma prezývkami ako plešatec,  holohlavec a podobne. Snažil som sa nedávať najavo, že ma to trápi. Veď aj herec ako Bruce Willis na hlave nemá moc vlasov a neuberá mu to na charizme a ženy na neho stále letia. V mysli som však sníval o vlasoch ako mali ostatní spolužiaci.

    Alopecia areata je ochorenie ako každé iné

    Za ochorenie človek nemôže a nie je dôvod na hanbu.  V priebehu rokov sa môj stav zhoršoval, a keď som dovŕšil 27 rokov, na temene mojej hlavy zostalo len pár vlasov. Skúsil som niekoľko dostupných procedúr a liekov, ktoré sľubovali, že moje vlasy porastú svetelnou rýchlosťou. Jediné čo sa stalo, bolo začervenanie pokožky, ktoré často sprevádzalo aj pálenie a nepríjemné pocity. Nepomohli mi ani žiadne mastičky a tablety. Ani lekár mi s týmto problém nevedel pomôcť.

    Vyskúšal som všetky dostupné riešenia

    Známi mi odporúčili príčesok. Tento nápad sa mi moc nepáčil a zvádzal som vnútorný boj, kým som sa odhodlal nasadiť si falošné vlasy na hlavu. A výsledok? Cítil som, že je to výsmech mojej integrity. Príčesok mi buď padal alebo keď som použil viac lepidla, nešiel dole a nakoniec mi na pokožke zanechal lepkavé škvrny. Povedal som si, že tadeto cesta nevedie. Brázdil som internetom a hľadal ďalšie dostupné riešenia.

    Začal som premýšľať aj nad transplantáciou vlasov. Môj strach z injekcií a z operácii ma však odhovoril na to čo i len pomyslieť. Ďalším riešením bol zahusťovač vlasov. Najprv som si kúpil jeden od nemenovanej značky. Toto riešenie sa mi pozdávalo oveľa viac ako príčesok a zdalo sa mi to prirodzenejšie. Zakúpený fixátor však po pár hodinách začal púšťať farbu. Snažil som sa nájsť kvalitnejšiu značku s lepšími výsledkami.  Potom sa ku mne dostali Nanogen keratínové vlákna.

    Aplikácia bola naozaj jednoduchá, stačilo len potriasť nádobkou a nasypať na riedke miesta vo vlasoch.

    Čo ma však prekvapilo najviac, bol prirodzený efekt. Nevyzeralo to  ako farba nastriekaná na vlasoch, ale ako skutočné vlasy. Fixátor vydrží na hlave takmer celý deň a efekt vyzerá prirodzene. Keďže viem, že kvôli mojej genetike nikdy nebudem mať prirodzené husté vlasy, Nanogen vlákna mi dodali stratené sebavedomie a možnosť vychutnať si pocit prirodzene hustých vlasov a bez presvitajúcej pokožky hlavy.

    Potom, čo mi bola diagnostikovaná alopecia areata, som bojoval s vypadávaním vlasov viac ako desať rokov, konečne som našiel pre mňa najvhodnejšie nechirurgické riešenie.

    Sleduj ďalšie skutočné príbehy ľudí, ktorým zahusťovač vlasov Nanogen zmenil život:

    U

    Vanda a jej príbeh s riedkymi vlasmi

    Vypadávanie vlasov ma vystrašilo. Najviac je to vidieť na mojej cestičke vo vlasoch, tá je oveľa redšia. Musela som to riešiť.

    >>

    U

    Alanov príbeh s riedkymi vlasmi

    Chcem opäť vyzerať dobre a cítiť sa viac sebavedomo!

    >>

    Ďalšie články o alopécii: