AKCIA
vyhody

Farby na vlasy, ktoré vlasy nepoškodzujú

od | júl 17, 2023 | 8 komentáre

Farby na vlasy sú veľmi populárne. Farbením vlasov môžeme oživiť našu pôvodnú farbu vlasov alebo ju úplne zmeniť a premeniť sa tak v iného človeka. Farbenie vlasov môže byť zábava, ale chemické farby spôsobujú nechcené vedľajšie účinky.

Bolo preukázané, že mnoho z chemických látok obsiahnutých v často používaných farbách na vlasy patria k nebezpečným. Tieto chemické látky môžu spôsobiť alergické reakcie, neurologické problémy a poškodenie vlasov. Našťastie však existujú aj šetrnejšie alternatívy farbenia vlasov a na trhu sú čoraz častejšie farby na vlasy, ktoré sú k vlasom šetrné.

Henna ako prírodná farba na vlasy

Henna je rastlina pochádzajúca z Blízkeho východu, ktorá sa používala na výzdobu vlasov a tela po tisíce rokov. Henna spája prísady ako kakaové maslo, indigo byliny a čerstvú organickú citrónovú šťavu na  vytvorenie organického a šetrného farbenia vlasov.  Sú jednoduché na používanie a dodávajú vlasom nádherné a lesklé farby. K dispozícii sú odtiene tehlovej, čiernej a hnedej farby. Na vlasoch zanechávajú ochrannú vrstvu.

 Použitie henny na farbenie vlasov je báječnou prírodnou alternatívou syntetických farieb. Každá farba je odborne zmiešaná s hennou, éterickými olejmi, kakaovým maslom a rôznymi bylinami, takže ponecháva výrazne vyživené vlasy. Henna utesňuje vlasovú kutikulu, obmedzuje lámanie vlasov a vďaka nej sú vlasy vyživené a pekne lesklé. Nielenže si ňou vlasy prefarbíte, ale doprajete im tým aj vyživujúcu masku. Henna patrí medzi trvalé spôsoby farbenia vlasov, aj keď sa v priebehu času bude vymývať.

Ako Henna funguje?

Vlasy sa skladajú z dvoch alebo troch vrstiev, v závislosti na genetike. Vonkajšia (ochranná) vrstva sa skladá z plochých buniek, ktoré sa prekrývajú ako škridle na streche. Pokožka chráni vrstvu zvanú kôra, v ktorom je vytvorená farba vlasov.

farby na vlasy

Henna je obľúbená najmä u žien, ktoré chcú dosiahnuť výrazne odtiene červenej farby bez zásahu chémie.

Chemické farby prenikajú do pokožky a vstupujú do kôry, aby zmenili farbu vlasov. Môžu spôsobiť, že ochranná vrstva buniek na pokožke vlasov sa stane nesúvislá a je ťažšie, aby sa prirodzený maz vo vlasoch dostal od korienkov až ku končekom, preto je často spodná časť vlasov vysušená a zničená.

Na rozdiel od syntetických chemických farbív, henna pracuje na pokožke a vlasy získavajú ďalšiu ochrannú vrstvu. Podporuje tiež rast vlasov.

Farby na vlasy bez amoniaku

Stále viac vlasových a kozmetických spoločností sa podieľa na tvorbe vlasových farieb bez obsahu amoniaku. To je určite chvályhodné, lebo amoniak je extrémne agresívna chemická látka, ktorá vlasy poškodzuje. Časté a neprofesionálne farbenie vlasov chemickými farbami môže spôsobiť vypadávanie vlasov.

Farbu bez amoniaku je najvhodnejšie použiť pri farbení vlasov po prvýkrát. Najlepšie, ak chcete vlasy len vytónovať alebo pridať do ich pôvodnej farby teplejší odtieň. Väčšina  farieb bez amoniaku dlho nevydrží a vymývajú sa každým umytím vlasov. Niektorí vlasoví  stylisti zdieľajú názor, že amoniaková farba nedokáže úplne prekryť pôvodnú farbu vlasov. Tiež nedokáže 100% prekryť šedivé vlasy. Tieto farby sa však stále vyvíjajú a je pravdepodobné, že o pár rokov budú vedieť čeliť aj vymenovaným problémom.

Organické farby na vlasy

Hlavným rozdielom u organických farebných systémov oproti tým chemickým je, že základná farba (hlavná zložka) je nielen alkalická, ale funguje tiež ako kondicionér, ktorý vyživuje vlasovú pokožku. Viac o kondicionéroch určených na jemné vlasy sa dočítate tu https://www.nanogen.sk/produkt/kondicioner-na-jemne-vlasy-pre-zeny/

Tento proces  farbenia vlasov je oveľa šetrnejší a nevznikajú pri ňom tak často vedľajšie účinky ako pri chemických farbách na vlasy.